Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

Uplynulo 80 let od objevení Pluta a jeho zařazení mezi planety

Uplynulo 80 let od objevení Pluta a jeho zařazení mezi planety sluneční soustavy. Po šestasedmdesáti letech, kdy byla na astronomickém kongresu v Praze přijata nová definice planety, byl Pluto ze seznamu planet vyškrtnut a zařazen do nové skupiny trpasličích planet. Někdy se také hovoří o skupině plutoidů, tedy vesmírných těles podobných Plutu.
Trpasličí planeta je nebeské těleso, které má dostatečnou hmotnost, aby jeho vlastní gravitace překonala vnitřní síly pevného tělesa, takže dosáhne přibližně tvaru koule, obíhá okolo Slunce a není dominantní ve své zóně.
Pluto byl objeven 18. února 1930 americkým astronomem Clydem Tombaughem na Lowellově observatoři v Arizoně. Objev oznámil 2. března. Nízká průměrná hmotnost nasvědčuje tomu, že je planeta složena zhruba ze 70 procent hornin a 30 procent ledu. Má tři přirozené satelity, tedy měsíce, pojmenované: Charon, Nix a Hydra. Po vyškrtnutí ze seznamu planet dostal katalogové číslo 134.340 v seznamu planetek.
Vzhledem ke značné vzdálenosti od Země a malým rozměrům byly ještě 60 let po objevu Pluta znalosti o něm jen omezené. Podařilo se to napravit až v 90. letech zejména díky vypuštění Hubbleova vesmírného dalekohledu, který pořídil snímky Pluta a kdy se zkoumala jeho atmosféra.
K Plutu 19. ledna 2006 odstartovala sonda New Horizons, vůbec první sonda určená k jeho průzkumu. Dorazit by k němu měla v roce 2015.
Vyškrtnutím Pluta ze seznamu planet sluneční soustavy vznikl v USA neologismus zplutovat. Slovo zplutovat nebo zplutovaný (anglicky to be plutoed) bylo v USA lednu 2007 vyhlášeno slovem roku 2006. Význam slova je degradovat či znehodnotit někoho nebo něco, obvykle bez příčiny nebo vlastního zavinění. Bylo inspirováno osudem bývalé planety Pluto.

-red-

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)