Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

Večer na obloze září Venuše, Mars a Saturn; ráno Jupiter

Večer na obloze září planety Venuše, Mars a Saturn, ráno pak největší planeta Jupiter. Měsíc je v úplňku. Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se na obloze opět objeví koncem příštího týdne. Vzdálený vesmír nabízí dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. O situaci na noční obloze informují astronomické servery www.obsupice.cz a www.observatory.cz.
Venuše s hvězdnou velikostí minus 4,2 magnitudy je nejjasnější planetou na večerní obloze. Září v souhvězdí Lva. Nedaleko Venuše, v sousedním souhvězdí Panny, se nalézají méně jasné planety Mars a Saturn. Nejjasnější planetou ranní oblohy je Jupiter, který vychází před půlnocí. Pohybuje se nevýrazným souhvězdím Ryb. V těsné blízkosti Jupitera je možné pomocí triedru vyhledat planetu Uran. K oběma planetám se 31. července přiblíží Měsíc. Nejvzdálenější planeta sluneční soustavy - Neptun - se pohybuje souhvězdím Vodnáře. K jeho pozorování je však třeba menší hvězdářský dalekohled.
Měsíc je krátce po úplňku. Ve čtvrtek 29. července prochází odzemím, tedy ve vzdálenosti 406 tisíc kilometrů od Země. V tomto týdnu se pohybuje souhvězdími Kozoroha, Vodnáře a Ryb. Poblíž planety Neptun se objeví 28. července a 31. července nedaleko Jupitera a Urana.
Ze vzdáleného vesmíru je možné na červencové obloze pozorovat například dvojhvězdy Albireo v souhvězdí Labutě nebo Epsilon v souhvězdí Lyry. Hvězdokupy je možné vyhledat v souhvězdí Herkula a Štítu, kde jsou zástupci obou typů - kulová M 13 a otevřená M 11. Zajímavá je prstencová mlhovina M 57 v souhvězdí Lyry. Vzdálené galaxie M 81 a M 82 lze vyhledat v souhvězdí Velké medvědice.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)