Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

Na temné obloze se objevují padající hvězdy - Perseidy

Na obloze se v noci objevují první padající hvězdy - Perseidy. Roj vyvrcholí v noci na 13. srpna, kdy bude létat mezi 1.30 a 4.00 hodinou až sto meteorů za hodinu. Uvedl to Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu.
Perseidy jsou typicky letním prázdninovým rojem, letos jsou aktivní od poloviny července do 24. srpna. Měsíc svým svitem nebude pozorování rušit, protože je 10. srpna v novu.
Zdánlivé místo, odkud budou na obloze meteory vylétat všemi směry, se nazývá radiant a lze ho najít v horní části souhvězdí Persea, podle kterého se roj jmenuje. Pozorovat je ale možné i meteory z jiných směrů. Do atmosféry Země totiž pronikají i meteory jiných rojů, které mají radianty v souhvězdích Labutě, Vodnáře, Kozoroha a Jižní Ryby. Jejich aktivita je ale podstatně nižší. V maximu jich je možné spatřit asi pět až 15 za hodinu. Při troše štěstí je možné zahlédnout i náhodné meteory, které mohou do zemské atmosféry zabloudit kdykoliv a kdekoliv.
Meteory jsou částice kometárního prachu, které se třením o zemskou atmosféru zahřívají a vzplanou, tak vzniká meteor. Jsou velmi malé, zpravidla nemají hmotnost ani jeden gram. O přeměnu pohybové energie na světlo a teplo se postará právě jejich vysoká rychlost. Velké částice zazáří jasněji než nejjasnější hvězdy a někdy více než Měsíc. Takovým meteorům astronomové říkají Bolidy. Nestačí-li se bolid vypařit a spadne na povrch, říká se mu meteorit. Ještě před vstupem do atmosféry se kometární částice nazývají meteoroidy.

Leo ŠVANČARA

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)