Vytisknout článek...

Toto je text článku z astrologického serveru Lea Švančary (http://leo.cwbc.cz):

Noční oblohu zdobí planety Saturn, Jupiter a Mars

Na noční obloze lze pozorovat planety Saturn, Jupiter a Mars. Měsíc narůstá do první čtvrti. Roste aktivita meteorického roje Perseid. Vzdálený vesmír nabízí mlhoviny, hvězdokupy a galaxie. Aktivní Slunce má na sobě skvrny a pozorovat je také možné ranní přelety Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). O vesmírných tělesech informují astronomické servery www.observatory.cz, www.obsupice.cz a www.astro.cz.
Saturn svítí na večerní obloze nízko nad západním obzorem v souhvězdí Panny. Zapadá hodinu před půlnocí a období jeho viditelnosti končí. Ranní oblohu zdobí velmi jasný Jupiter v jižní části souhvězdí Berana a načervenalý Mars v souhvězdí Býka. Po půlnoci je možné dalekohledem vyhledat v souhvězdí Ryb planetu Uran a v souhvězdí Vodnáře planetu Neptun.
Měsíc se pohybuje souhvězdími Lva, Sextantu, Panny, Vah a Štíra. Seskupení Měsíce, hvězdy Spika a planety Saturn bude možné pozorovat v pátek 5. srpna za soumraku nízko nad jihozápadním obzorem. Přízemím ve vzdálenosti 366.000 kilometrů od Země prochází Měsíc v úterý 2. srpna. V první čtvrti, kdy na rozhraní světla a stínu, na takzvaném terminátoru, vrhají nerovnosti na měsíčním povrchu zřetelné stíny a vyniká jejich plastičnost, bude Měsíc v sobotu 6. srpna.
Pozorovat lze padající hvězdy z meteorického roje Perseidy, který bude vrcholit 13. srpna. Meteory vylétají ze souhvězdí Persea.
Aktivita Slunce roste. Nabízí několik skupin skvrn, které lze pozorovat dalekohledem odcloňujícím větší část slunečního světla. Chromosférickým dalekohledem lze pozorovat výbuchy plynů ve sluneční atmosféře.
Celý týden jsou z české kotliny dobře viditelné ranní přelety ISS. Informace o přeletech včetně zobrazení trajektorie letu po obloze je možné získat dotazem na elektronické adrese preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.
Ze vzdáleného vesmíru je možné vyhledat dvojhvězdy Albireo v souhvězdí Labutě nebo Epsilon v Lyře. Astronomové také doporučují pozornosti kulovou hvězdokupu M 13 a otevřenou M 11 v souhvězdích Herkula a Štítu a prstencovou mlhovinu M 57 v souhvězdí Lyry. Vzdálené galaxie M 81 a M 82 bude možné nalézt ve Velké medvědici.

-red-

(originál článku je na umístěn na astrologickém webu Lea Švančary na této adrese: http://leo.cwbc.cz/index.php?pg=zajimavosti&idclanku=)